1981 Konya-Ereğli doğumlu olan Şef Rafet İnce, mesleğe Tekirdağ Anadolu Turizm Meslek Lisesi’nde başladı. Devlet tarafından aldığı bursla, “Le Cordon Bleu College of Culinary Arts”ta ve “Toscan-Cascina”da F&B eğitimi görüp staj yaptı. Türkiye’de farklı marka otellerde deneyim kazandı 2003’den itibaren 5 star oteller de Executive cheflik yapmıştır. 2013 yılın dan itibaren kendi Restoranlarının işletme müdürlüğünü yapmaya devam etmektedir. Rafet ince aynı zaman da Fox Tv de yayınlanan Dünya da 16 ülkede izlenen The Taste Türkiye’nin jurisi olarak ekranlarda yer almaktadır.

Uluslararası aşçılık yarışmalarında ülkemize sayısız madalya kazandıran Rafet Şef, 2008 “IKA – Dünya Aşçılar Olimpiyatı”nda Türkiye’ye ilk defa 3 olimpiyat madalyası kazandıran tek Türk şeftir. “Türkiye Aşçılar Federasyonu” ilk resmi “Aşçılar Milli Takımı”nın da kurucusu olan şefimiz, ulusal ve uluslararası kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti vermektedir. Yurt dışın da ve yurt için de yerel etnik Türk mutfağının tanıtımlarında bulunarak Türkiye Turizmine de büyük katkılar sağlayan Rafet Şef, sivil toplum örgütleri tarafından 2011 yılında, “en başarılı genç girişimci” şef seçildi Türkiye’deki 186 farklı Turizm otelcilik Üniversitelerin de ve Liselerin de sayısız Seminer, Panel, Konferans, vererek Genç kuşak şeflere de öncülük yapmıştır.

Çeşitli ulusal TV kanalında yemek programları yapmıştır: Gülbence (TRT-1), Saba Tümer’le Lava Mutfağı (Show TV), Ramazan Sofrası (TRT-1), Zahide ile Yetiş Hayata (Show TV), Melek Baykal (Star TV), Pişir Yedir-Kazan (Kanal D) ,(Fox TV The Taste Türkiye)

“Chaîne des Rôtisseurs” üyesi olan Rafet Şef, Londra’da yayımlanan BBC Good Food dergisinin 2008 yılından beri şef editörlüğü yapmakta olup, “Wacs – Dünya Aşçılar Konfederasyonu”nun da uluslararası jürilik belgesine sahiptir. Dünya gastronomi literatüründeki ilk kişisel gelişim ve gastronomi kariyer kitabım olan “ CHEF“ kitabının yazarıdır.

2017 Yılın da Yazarların oskarı olarak değerlendirilen “Gourmand World Cook Book Awards” ta Türkiye adına en iyi yemek yazarı ödülünü almıştır. 2019 Yılın da Chef’in Sağlıklı Masası ile 2’ci kitabını çıkartarak Dünya’nın ve Türkiye’nin en iyi sağlıklı kitabı ve Türkiye’nin Akdeniz mutfağı kitabı seçilmiştir.
2020 Yılın da 3’cü kitabı Chef The Taste ile gastronominin genç kuşaklarına ithafen yazmış olduğu kitap 2020 Celebrıty Chefs World  book/Gourmand World Cookbook Awards 2020 Best in The World finalist olmuştur.
Cook Book 2017 Chef Cook book/ Gourmand World Awards 2017 Winners/ Best in The World finalist Author
2019 Chef Healthy Nutrition Gourmand World Cookbook Awards 2019 Best in TheWorld.
2019 Chef Mediterranean Cook book/Gourmand World Cookbook Awards 2019 Best in The World finalist
2020 Celebrıty Chefs World  book/Gourmand World Cookbook Awards 2020 Best in The World finalist
2020 Fırts Cookbook/Gourmand World Cookbook Awards 2020 Best in The World finalist